Profesyonel ve Kaliteli Dijital Baskı Nasıl Anlaşılır?

Profesyonel ve Kaliteli Dijital Baskı Nasıl Anlaşılır?

Dijital baskı ,dijital yayıncılığın ve tasarım süreçlerinin sanal ortamda yoğunlaşması, az adetlerde daha uygun maliyetlerde çözüm üretilmesi ile birlikte işletmelerin değişmez reklam araçlarından birisi olmuştur.

Dijital baskı çalışmaları her ne kadar uygun maliyetlerde yapılmasına rağmen işetmelerin tercih ve verilen para -performans ilişkisini göz önüne aldığımızda baskı kalitesi bunların başında gelir.

Baskı yapılacak malzeme ve onun kalitesinin yanı sıra pass sayısı ve değeri de önem kazanmaktadır.

Dpi = Dots per inch , Bir inç karedeki nokta sayısı demektir. Bir inch diye tabir edilen 2,54 cm’lik alanda bulunan nokta sayısına denir. 2,54 cm x 2,54 cm kare içine düşen nokta sayısı bir inç. Bir inç kareye ne kadar çok nokta sığdırırsanız o kadar kaliteli sonuç elde edersiniz. 72dpi veya 300dpi tariflerini çokca duymuşsunuzdur. Nokta sayısı arttıkça 1 inç kareye sığabilmesi için noktaların gittikçe ufalması gerekir. Bir inç kareyi ne kadar çok ufak nokta ile tamamını doldurursanız baskınız o kadar fotoğraf kalitesinde çıkar yani noktalaması görünmez olur. Noktalama görünmez olunca da baskı o kadar kaliteli çıkmış olur.

Örnek verecek olursak;

72 Dpi bir inç kare içinde 72 nokta demektir.

300 Dpi bir inç kare içinde 300 nokta demektir.

1440 Dpi bir inç kare içinde 1440 nokta demektir.


Eğer elinizdeki işi bire bir ölçüler de baskısını gerçekleştirecek iseniz photoshopta yada corel de 72 dpi çalışmanız yeterli olacaktır.

YSN reklam uzun yılların tecrübesi, yüksek baskı kalitesi ve dijital baskı çözümleri ile sizlere uygun ve kaliteli hizmet sunuyor. Üstün makine parkurumuz ile baskılarınız hayat bulsun.

Dijital baskı çalışmalarınız için bizden mutlaka teklif alın.

Blog Yazısına Yorum Yapın

Yorumunuzu Yazın

E-Bülten Abonelik

E-Bülten Aboneliği ile fırsatları yakala

yukarı