Klişe Nedir?

Klişe Nedir?

Ambalaj basiminda en yaygin kullanilan baskı türüdür. flekso baski; Yıkama talimatları, karton, kraft, oluklu mukavva, çuval, kese kagtı,opp, plastik poşet, bez poşet, alümin folyo gibi bütün fleksibl ambalajlarda kullanılır. su bazlı ve solvent bazlı boya ile kullanılır. 1990’li yillarda flekso baski teknolojisinde büyük gelismeler yasandi.
Bu gelismeler, daha ince fotopolimer kliselerin kullanilmasi, aniloks merdanenin gelistirilmesi, daha yüksek konsantrasyonlu gelistirilmis flekso baski mürekkepleri, daha yüksek seviyede baski elemanlari ile uyum ve çalisma devir süratinin dogru tespiti, modern ekran tekniklerinin kullanimi, standardize edilen film reprodük-siyon islemlerinin alisilarak benimsenmesi olarak özetlenebilir.Flekso baskida su ile yikanan kliseler çok yaygin olup kolay temin edilmekle birlikte kalite açisindan alkol ile yikanan kliseler tercih edilir.
Mürekkebin vaktinden önce çatlamasini önlemek ozona dayanikli baski kliseleri en yeni buluslardan biridir. Flekso baski makineleri “ROTATIF” olup bobin halindeki plastik veya kagit üzerine baski yaparlar. Seneler önce sadece lastik kalip kullanilan bu baski tekniginde, o zamanlarda “lastik baski” terimi olarak nitelenirdi.

Blog Yazısına Yorum Yapın

Yorumunuzu Yazın

E-Bülten Abonelik

E-Bülten Aboneliği ile fırsatları yakala

yukarı